مشخصات رنگ پلی اورتان

۲۰ بهمن ۱۳۹۸
مشخصات رنگ پلی اورتان

مشخصات رنگ پلی اورتان : پلی اورتان می‌تواند بر پایه‌ی آب باشد یا بر پایه‌ی روغن. پلی اورتانی که بر پایه روغن است تقریبا به رنگ کهربایی است و باعث گرمی رنگ چوب می‌شود و غشاء سخت و مقاومی بر روی چوب ایجاد می‌کند. به همین دلیل زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد.

مشخصات رنگ پلی اورتان : رنگ پلی اورتان بر پایه‌ی آب  تقریبا شیری رنگ است و بلافاصله پس از خشک شدن شفاف می‌شود. غلظت کمی دارد و آبکی‌تر از پلی اورتان بر پایه‌ی روغن است. به همین دلیل به دفعات بیشتری برای پوشش کامل، نیاز دارد و به سرعت خشک می‌شود و به آسانی با آب و صابون پاک می‌شود.

تولد پلی اورتان :

فرمول شیمایی پلی اورتان در سال ۱۹۳۷ در آزمایشگاه شرکت تحقیقاتی بایر توسط دکتر اوتو بایراختراع شد. ترکیب پلی اورتان هنگامی که این دکتر به دنبال تحقیق بر روی پلیمر دیگری بود کشف شد. با گذشت سال‌ها شیمی پلی اورتان به یکی از هیجان انگیزترین شاخه‌های شیمی پلیمر تبدیل شد که کمک زیادی به ساختن بسیاری از محصولات روزمره زندگی ما مانند مبلمان و کوسن، عایق‌های ساختمانی، عایق لوازم خانگی و الاستومترهای با دوام در بخش‌های صنعتی و غیره شد.

نکته‌ای که در انتخاب رنگ پلی اورتان باید در نظر بگیریم این است که اکثر پوشش‌هایی که برای خارج از خانه استفاده می‌شوند قابل استفاده در داخل نیز هستند اما پوشش‌هایی که برای داخل ساختمان به کار می‌روند به هیچ عنوان قابل استفاده در خارج از ساختمان نیستند.

به اختصار می‌توان ویژگی‌های پلی اورتان را اینگونه برشمرد:

  1. خشک شدن سریع رنگ پلی اورتان
  2. مقاومت بالا در برار سایش و ضربه
  3. مقاومت بالا در برابر نور خورشید، آب و مواد شیمیایی
  4. مقاومت بالا نسبت به گچی شدن رنگ
  5. مقاومت در برابر اسید، باز، روغن‌های صنعتی و شیمیایی
  6. لازم به ذکر است که قبل از انجام رنگ باید سطح مورد نظر را از هرگونه آلودگی نظیر املاح، گرد و غبار و روغن تمیز کنید و سپس آستری مناسب را روی آن اعمال نمایید.
  7. نقطه ضعف پلی اورتان
  8. لاک و جلای نهایی پلی اورتان مقداری ضعیف است. . به بیان دیگر پلی اورتان مستعد تغیر رنگ و تیره شدن است.

×

ارتباط آنلاین با پشتیلانی آکو چوب

×