تفاوت رنگ پلی اورتان و پلی استر بر روی درب چوبی چیست؟

۲۰ بهمن ۱۳۹۸

تفاوت رنگ پلی اورتان و پلی استر بر روی درب چوبی چیست؟ تمام محصولات چوبی از جمله درب‌های چوبی پس از ساخت باید با یک رنگ مناسب پوشیده شوند چون چوب اگر پوشش حفاظتی نداشته باشد پس از مدتی خشک شده و دچار ترک و یا سائیدگی می‌شود.

تفاوت رنگ پلی اورتان و پلی استر بر روی درب چوبی چیست؟ بهترین انتخاب برای پوشش چوب و به خصوص درب‌های چوبی استفاده از رنگ مناسب است. سوالی که بیشتر مواقع از کارشناسان ما پرسیده می‌شود این است که تفاوت رنگ پلی اورتان و پلی استر در چیست؟ برا ی جواب به این سوالات باید بدانیم هر کدام از این دو پوشش مزایایی دارد که در ادامه ما سعی می‌کنیم با توضیحات ساده شما را در انتخاب بهتر بین این دو رنگ راهنمایی کنیم.

پلی اورتان

پلی اورتان یک نوع رنگ بسیار محکم و با دوام است. هنگامی که پلی ال بادی ایزوسیانات یا پلیمریک ایزوسیانات در حضور کاتالیست واکنش دهد، پلی یورتان یا پلی اورتان تشکیل می‌شود. پلی یورتان‌ها مواد ترموست هستند یعنی نمی‌توانند مانند ترموپلاستیک‌ها دائما ذوب شوند و به محصول جدید تغییر شکل دهند.

پلی استر

رنگی است شفاف و بی رنگ. پلی استرها دسته بزرگی از رزین‌های سنتزی هستند که به دو گروه مجزا تقسیم‌بندی می‌شوند: اشباع (ترموپلاستیک) و غیر اشباع (ترموست). ترموپلاستیک‌ها هنگام حرارت‌دهی ذوب و هنگام سرد کردن جامد می‌شوند. مولکول‌هائی خطی با شاخه‌های جانبی کم دارند. ولی ترموست‌ها ترکیباتی هستند که هنگام حرارت‌ دهی ذوب نمی‌شوند و در دماهای بسیار بالا، به‌صورت برگشت ناپذیر، تجزیه می‌شوند. رزین پلی‌استری در ابتدا به شکل مایعی است به غلظت مربّا، ولی وقتی با هاردنر مخلوط می‌گردد، پس از مدتی حرارت آن بالا می‌رود و به حالت ژله درمی‌آید و سپس سخت و محکم می‌گردد. به ‌هنگام سفت شدن پلی‌استر، مولکول‌ها به‌هم نزدیک شده و مقداری از محلول نیز تبخیر می‌گردد. در نتیجه حجم پلی‌استر بعد از بستن اندکی کاهش می‌یابد. پلی‌استر سخت شده را دیگر نمی‌توان به حالت مایع برگرداند. پلی‌استر مایع، بوی زننده‌ای دارد و اگر روزانه مقدار پنج‌کیلوگرم از آن مصرف شود بی‌ضرر است، ولی بیش‌تر از این مقدار را باید در اتاقی که تهویه می‌شود انجام داد.

رزین پلی‌استر به بعضی اجسام مثل چوب می‌چسبد. بنابراین باید داخل قالب را صاف بگیریم و از جداکننده‌ها در داخل آن استفاده کنیم. می‌توانیم ا ز پارافین و یا فیلم استفاده کنیم. فیلم، مایعی است که با قلم‌مو بر سطح قالب زده می‌شود و پس از خشک شدن، یک لایۀ نایلون مانند نازک ایجاد می‌کند. رزین ‌پلی‌استر باید در جای خنک و تاریک نگهداری شود. عمر رزین در صورتی که مرغوب باشد، به دوازده ‌ماه می‌رسد.

رنگ‌های پلی استر در مقابل رطوبت، حرارت، الکل‌ها، اسید، روغن و چربی، مرکب و جوهر تا حدودی مقاوم هستند.

پلی استر خود به دو دسته نیم پلی استر و پلی استر تقسیم می شود:

نیم پلی استر:

جز رنگ‌های نیمه خشک هستند و از سه جزء ماده اصلی رنگ (رزین، روغن‌های کوتاه، اوره فرمالدئید) حلال (اتیلن) و سخت کننده (پاراتولوئن) تشکیل شده‌اند. این رنگ‌ها پس از مصرف احتیاج به پولیش ندارند و به دو صورت مات و براق در بازار عرضه می‌شوند.

پلی استر:

این رنگ‌ها از یک جزء ماده اصلی و یک جزء سخت کننده تشکیل شده‌اند و ماده رقیق کننده‌ای ندارند به علت اینکه در اثر رقیق نشدن تبخیر نمی‌شود. لذا ضخامت لاک به همان ضخامت اصلی روی کار باقی می‌ماند. این دسته از لاک‌ها فوق العاده شفاف هستند. در مورد چوب‌هایی که شیرابه دارند، نمی‌توان پلی استر را به خوبی به کار برد، زیرا این چوب‌ها به سادگی خشک نمی‌شوند و به خوبی لاک را نمی‌پذیرند.

ویژگی رزین پلی‌استری

 1. ویسکوزیتۀ مناسب
 2. مقاومت حرارتی بالا
 3. عدد اسیدی مشخص
 4. قدرت مکانیکی عالی
 5. خلوص
 6. ظرفیت بالای تشعشع
 7. ظرفیت بالا در برابر عبور گاز
 8. استحکام کششی بالا
 9. استحکام خمشی مناسب
 10. وزن ویژۀ معین
 11. جذب کم آب
 12. پایداری در برابرعوامل محیطی، فیزیکی و شیمیائی
2021 acochoob acowood H; n آکو چوب ممبران آکو وود آکوچوب آکووود پلی استر پلی اورتان تاج ممبران تفاوت رنگ پلی اورتان و پلی استر بر روی درب چوبی چیست؟ تولید کننده درب ممبران جدیدترین مدل کابینت ممبران جزیره کابینت ممبران درب ممبران درب وکیوم کابینت درب وکیوم ممبران رزین پلی استر رکت آکو چوب رنگ رنگ کابینت روکش ممبران سرستون طلایی کابینت سرستون کابینت سمپل رنگ ممبران عکسهای کابینت ممبران قیمت کابینت ممبران کابینت آکو چوب کابینت ام دی اف کابینت براق کابینت چوبی کابینت ممبران کابینت ممبران ارزان کابینت ممبران با جزیره کابینت ممبران با صفحه کورین کابینت ممبران پرس وکیوم کابینت ممبران جدید کابینت ممبران جزیره دار کابینت ممبران چیست کابینت ممبران رنگ سفید طلایی قیمت کابینت ممبران ساده کابینت ممبران سفید کابینت ممبران سفید طلایی کابینت ممبران طلایی کابینت ممبران قیمت کابینت نئوکلاسیک کابینت هایگلاس کاتالوگ ممبران محصولات ممبران محصولات ممبران کابینت آشپزخانه ممبران سفید طلایی نمایشگاه کابینت نمونه کار ممبران ویژگی های رنگ پلی اورتان آکوچوب
×

ارتباط آنلاین با پشتیلانی آکو چوب

×